NkolayOfis kurucusu Cem Ekinci ve Gökhan Boyana ile söyleşi

NKolayofis kurucusu Cem Ekinci ve Gökhan Boyana ile NKolayOfis ve Türkiye’de KOBİ’lerin dijitalleşmesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize kendinizden ve NKolayOfis’ten bahseder misiniz?

Cem Bey;

Biz Gökhan ile Politecnico di Milano’da yüksek lisans yaparken tanıştık. Sürekli birlikte sınavlara çalışırdık. Durup dururken ağabey bir proje geldi aklıma diye başlayan sonsuzluk cümleleri ile dersi çalışmasını bölüp “o iş olmaz bırak derse dönelim” cümlesi ile hayalleri tekrar yıkıp ders çalışamaya devam ederdik. Bu arada tez zamanı geliyordu tez seçmemiz lazımdı. Gökhan “Openstack Kullanılarak Gönüllü Bulut Sistemleri Oluşturma” bende “Bulut Teknolojisi ile Dijital Şirketler” konusunu seçtim. Yine bir gün mutfakta ders çalışıyoruz Gökhan “ağabey bir proje geldi aklıma” dedi ve başladı anlatmaya proje aslında bizim yaptığımız tezlerin konusu içindeydi ama görememişiz. Buradan da anlaşılacağı gibi bulut tabanlı bir uygulama ile dijital şirketler üzerine bir yazılım aslında NkolayOfis. 

 

Neden mutfakta çalışıyordunuz?

Cem Bey;

Kaldığımız yer çok küçüktü ve birlikte çalışabileceğimiz tek yer o zaman kaldığımız yerin mutfağıydı.

 

Yani her başarılı projenin arkasında bir garaj hikayesi anlatılır ya sizin böyle bir garajınız yok mu?

Gökhan Bey;

Bizim garaj hikayemiz yok ama bir mutfak hikayemiz var […Gülüyor…]

 

O gün proje için hadi tamam başlayalım mı dediniz?

Gökhan Bey;

Yok, aslında o iş o kadar kolay olmuyor. Bir takım araştırmalar gerekiyor sahaya müşteriye inmek gerekiyor. Yüksek lisans bitince Türkiye’ye döndük ve araştırmalara başladık. Sahaya indik birçok KOBİ ile görüştük ve ihtiyaçlarını belirledik. Çünkü bizim ne yapacağımızdan çok müşteriyi dinlemek ve müşterinin çözümlerine değil müşterinin ihtiyaçlarına ve sorunlarına odaklanmak inovasyon için önemliydi. Henry Ford’un ünlü sözü aslında bunu net bir şekilde anlatmaktadır. “Müşterilere ne istediklerini sormuş olsaydım, daha hızlı bir at istediklerini söylerlerdi.” Biz de bu sözden yola çıkarak hep en iyiyi yapmayı hedef edindik.
 

NkolayOfis nedir?

Cem Bey;

NkolayOfis bir ön muhasebe programı olmakla beraber içinde farklı yardımcı modüller içeren bir ofis yönetim uygulamasıdır. Bir nevi şirketlerin dijitalleşmesini sağlayan temelinde ön muhasebe uygulaması olan bir bulut tabanlı yazılımdır.

 

Neden NkolayOfis?

Cem Bey;

Çünkü bizim programımızı herkes kullanabilsin diye yaptık. Piyasada satılan muhasebe programlarını kullanmak çok zor ve gerçekten ciddi bir eğitim gerektiriyor. Bizdeki patronların ya da çalışanların da buna zamanı olmuyor. Kullanımı kolay bir program olsun istedik. Self-servis gibi, kayıt ol kullanmaya başla.

 

Nasıl yani müşteriye bir program kurmuyor musunuz?

Gökhan Bey;

[…. Gülüyor….] Yok artık o teknoloji çok eskide kaldı. Her şey bulutta sunucularda tutuyoruz. Yani siz bir web sayfasından kayıt oluyorsunuz sonra size bir uygulama ekranı açıyor ve kullanmaya başlıyorsunuz. Şöyle açıklarsam daha anlaşılır olabilir; bir Hotmail ya da Gmail nasıl giriyorsanız bu da böyle bir şey farkı yok.

 

Peki, bu sistem güvenli mi?

Cem Bey;

Tabi ki siz şifrenizi başkasına vermediğiniz sürece online banka şubesi kadar güvenli. Online banka şifrenizi başkasına verirseniz o da güvensiz.

 

Peki, kimler kullanabilecek bu yazılımı?

Gökhan Bey;

Bizim aslında KOBİ diye tabir ettiğimiz işletmelerin kullanımına uygun bir yazılım. Yani bu işletme düşünün; sadece bir kişinin çalıştığı bir ofiste olabilir, iki yüz kişinin çalıştığı bir işletme de olabilir.

 

Kullanıcı kısıtlaması var mı?

Gökhan Bey;

Kullanıcı kısıtlaması yok. İşletmeler sistem üzerinde istedikleri kadar kullanıcı tanımlayabilirler.

 

Kullanım açısından NKolayOfis işletmeye ne yarar sağlayacak diğer yazılımlardan farkı nedir?

Cem Bey;

NkolayOfis öncelikle bir bulut tabanlı bir yazılım olması işletmeye bir çok yararı var. Öncelikle işletmenin bir IT ekinine ya da personeline ihtiyacı yok bu yazılım için. İkincisi, Erişim kolaylığı var dünyanın her yerinden şirketinizin hesaplarına, faturalarına, gelirlerine, giderlerine erişebilecekler. Bunun için sadece İnternet olması yeterli kullanıcı için. Üçüncüsü ve en önemlisi maliyet ve 7*24 destek. Sistem maliyeti diğer yazılımlara göre ucuz ve 7*24 destek alabileceğiniz bir sistem.

 

NkolayOfis kullanan kullanıcılar sizinle nasıl iletişim sağlıyor? Her hangi bir sorunla karşılaşırlarsa nasıl iletişime geçiyorlar?

Gökhan Bey;

Sistem üzerinde bir canlı sohbet modülü var kullanıcılar anlık sorularını arkadaşlarımıza direkt sorabiliyorlar ayrıca birde bilet oluşturma modülümüz var oradan da isterseler bilet oluşturup sorunun takibini sağlayabiliyorlar.

 

Teknik destek için herhangi bir ücret alıyor musunuz?

Gökhan Bey;

Yok hayır. Bütün bu hizmetler ücretsiz.

 

Programı kullanmak için herhangi bir eğitim gerekiyor mu?

Cem Bey;

Aslında önceden de söylediğimiz gibi özel bir eğitime gerek yok ama kullanıcılarımız dilerlerse bununla ilgili eğitim videolarımız ve dokümanlarımız var onları inceleyebilirler. Ayrıca ihtiyaç duymaları halinde canlı destek arkadaşlarımızda da anlık yardım alabilirler.

 

Mobil uygulaması var mı?

Cem Bey;

Evet, olmazsa olmazlardan birisi artık mobil uygulama. İnsanlar artık normal bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlardan çok mobil cihazlarla İnternet’e erişim sağladığı için bu alışkanlıkları NkolayOfis üzerinde de devam ettirmeleri için sistemin bir mobil uygulaması var.

 

Dijitalleşme dedik. Sadece bu ön muhasebe uygulaması ile mi olacak devamında bir şey var mı?

Gökhan Bey;

Bu aslında farklı modüller ve farklı uygulamalardan oluşan bir dijitalleşme projesi sadece ön muhasebe değil. Ön muhasebe bu sistemin temelidir aslında. Modüller içinde personel ve ISG (İş güvenliği takibi) yardımcı modüller var. Diğer uygulamalar proje aşamasında olduğu için bilgi veremeyeceğim özür dilerim.

 

Peki, bir gün kullanıcı sistemi kullanmaktan vazgeçerse verileri ne olacak?

Gökhan Bey;

Verileri istediği zaman kendi bilgisayarına aktarabilir ve sistemden de silebilir.

 

Şimdi şirketlerin mahremiyetleri vardır. Sizin çalışanlarınız verileri görebiliyor mu?

Gökhan Bey;

Sistem üzerinde verileri görebilmemiz için bir izin butonu var müşterimiz bu butonu aktif etmediği sürece bizim çalışanlarımız müşteriye ait olan verileri göremiyor.

 

Son olarak sizi takip eden ya da sistemi kullanmak isteyenlere bir mesajınız var mı?

Cem Bey;

Bizim hedefimiz tüm Türkiye’de dijital şirketler yaratmak ve onları dünyaya daha hızlı entegrasyonunu sağlamak. Bizler kullanıcılarımızın memnuniyeti için buradayız. Onları denemeye sistemi kullanmaya bekliyoruz.

Teşekkür ederim bu güzel sohbet için…

Anna Kudrina