Muhasebenin temel işlemleri nelerdir?

temel işemler

İşletmeniz için önemli olan ön muhasebenin temel işlemleri, doğru yapılabilmesi için, en azından temel ön muhasebe bilgisini iyi kavramak gereklidir.  Ön muhasebenin temel işlemlerini bilmeniz günlük işlerinizi de kolaylaştıracaktır. Şimdi gelin bu temel işler nedir onlara bir göz atalım.

Cari (Müşteri & Tedarikçi) Hesabı Takibi: İşletmenin birlikte çalıştığı müşterileri ya da tedarikçileri takip edilir. Cari hesap takibinde müşteri ya da tedarikçiler ile olan alacak-borç ilişkisi izlenir ve takip edilir. Cari takip etme modülü işletmeler için en en önemli modüldür. 

Fatura/İrsaliye İşlemleri: İşletme mal veya hizmet sattığı zaman fatura kesilir. Mal veya hizmet aldığında ise fatura alınır. Buradaki fatura kesme işlemini, gelen, giden fatura ve belgeleri takip eder. İrsaliye ise bir malın bir yerden başka bir yere nakil edilmesi sırasında kullanılan sevk belgesidir. İrsaliyenin görünümü faturaya benzese de mali değeri yoktur.

Stok (Ürünler & Hizmetler) Giriş/Çıkış Takibi: İşletme stokta takip etmek istediği ürün ya da hizmeti sisteme tanıtır ve ürün ya da hizmet alımında bunları giriş yapar, ürün ya da hizmet sattığında stoklardan düşer. Böylece ürün ve ya da hizmet takibi sağlamış olur. Azalan ya da artan stoku kontrol etmiş olur alış faturası ile stoklarımızda artış, satış faturası ile de stoklarımızda azalış meydana gelir.

Çek/Senetleri Takibi: İşletme aldığı ya da verdiği çek-senetlerini takip eder. Çek-senetlerin giriş çıkışlarını kaydederek, ne kadar tahsil edilecek ve ne kadar ödenecek çek senet olduğu bilir. İşleteme vadeleri takip ederek, ödeme günlerinde ödemeler yapar, tahsil günlerinde tahsilâtlarını yapar.

Banka Hesap Takibi: İşletme bankalardaki hesaplarını durumu takip eder. Banka üzerinden gerçekleşen her türlü ödeme ve tahsilat işlemleri bu hesaba işlenerek takip edilir.

Kasa Hesabı Takibi: Temel amaç işletmenin nakit işlemlerini takip etmektir. Kasa hesabında işletmeye nakit girişi ve nakit çıkışı olduğu zaman hareket meydana gelir. Bu nedenle her nakit hareketinde kasaya kayıt yapılır. Yapılan tahsilâtlar ve ödemeler kasa bölümünde izlenir. Böylece işletmenin nakit parası takip ederek günlük gelir ve gider takibi yapılır.

Muhasebenin temel işlemleri öğrendikten sonra NKolayOfisi deneyin…

Siz de artık muhasebenin temel işlemleri ni artık biliyorsunuz ve NKolayOfis ‘e girip 21 gün ücretsiz kullanma avantajını da kullanarak  olarak işletmenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

pie-chart

Akıllı işletmelerin tercihi

NKolayOfis ile ön muhasebenizi kolaylıkla yönetin

21 Gün Ücretsiz Dene

Cem Taylan Ekinci