Nakit akışı KOBI’ler için en kritik unsurlardan birisidir. Nakitiniz olmadan kâr etmeniz zor olur. Çoğu karlı işletme gelen nakit parayla çıkan nakit para arasındaki dengeyi sağlayamadığı için iflas eşiğine gelmiştir ve bir çoğu iflas etmiştir. Nakit akışının düzenini sağlayamayan firmalar rekabete girmesi için gerekli olan yatırımları yapamaz ya da devam edebilmek için daha fazla borç alarak kötüye giderler.

21 Gün Ücretsiz Dene


Nakit Akışınızı Planlanını Yapın

21 Gün Ücretsiz Dene

 

Nakit Akışı ve Kâr

Kâr nakit akışı anlamına gelmez. Kâr ve zarar tablonuza bakarak nakit akışınızı sağlıklı bir şekilde analiz edemezsiniz. Nakit akışını belirleyici birçok faktör vardır: alacaklar, borçlar, envanter, ve borç yönetimi. Planlı bir nakit akışı yönetimi kâr ve zararların yanı sıra bu fonksiyonlara da dikkat etmek gerekir. Bazı firma sahiplerinin bildiği bir yöntem vardır, kâr ya da zararın nakite ne olduğunu yansıtmadığıdır. Sattığınız ürünler ya da hizmetler için bir müşteriyi faturalandırma geliri oluşturulur. O fatura üzerinden topladığınız para da nakit yaratır.

Gerçekten kâr elde etmek için pozitif nakit akışına sahip olmanız gerekir. Öncelikle ürünlerinizin üretimini sağlayabilmek için çalışanlara ve tedarikçilere ödeyecek kadar nakit toplamınız olması gerekir. Bu ürünlerin satışı olduğunda pozitif nakit akışı elde etmiş olursunuz. Pozitif nakit akışınızı arttırdıkça kârınız da doğru orantı olarak artar. Bundan dolayı eğer işletmenizin gelişimini ve kârlarınızın artmasını istiyorsanız nakit girişinin düzenin tutan bir işletme yapısına sahip olmalısınız.

 

Nakit Akışınızı İyileştirin

Çoğu firma sahibi nakit akışı problemlerine çözüm olarak büyümeyi tercih ederler Bu yüzden firmalarını büyüttüklerinde nakit akışı problemlerinin de tehlikeli boyutlara geldiğini görürler. Büyüme planı ve buna bağlı nakdi masraflar önceden belirlenir.

 

Satışları arttırmak

Eğer daha çok nakite ihtiyacınız varsa çok da kafa yormanıza ihtiyaç kalmıyor, yapmanız gereken aslında çok açık ortadadır:  müşterileriniz daha fazla satış yapmak ya da yeni müşteriler firmanıza çekmek olacaktır. Yeni müşteriler firmanıza çekmek, gelişmekte olan bir işletme için olmazsa olmazdır ancak muhtemel alıcıları satışa çevirebilmek fazladan zaman ve para gerektirebilir.

 

 

Bu yazıyı okuyanlar aşağıdakilerde ki makaleleri de okudu;

Proforma Fatura Nedir?

Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

ERP Nedir. Ne İşe Yarar? 

Siz de NKolayOfis’i 21 gün ücretsiz deneyin

Devam ettiğinizde kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.