Mini ERP ise adından da anlaşılacağı gibi küçük bazda oluşan bir ERP sistemidir. ERP, Tükçe karşılığı Kurumsal Kaynak Planlama anlamına gelen “Enterprise Resource Planning” kelimelerinden bir araya gelmektedir.

ERP kullanıcıların tüm veri ve iş planlarını tek bir ortamda entegre olarak kullanabilecekleri web ya da masaüstü yüzeyleri olan sistemler bütünüdür.

Sistem büyük bir yapısı sunucu ve istemci mantığı çerçevesinde çalışan bir yapı üzerine kurularak kullanıcıya sunulur. ERP sistemleri donanımsal ve yazılımsal olarak çok sayıda bileşen içerir. ERP sistemleri entegrasyonu gerçekleştirebilmek için, işletmede bulunan çok sayıdaki fonksiyonlardan elde ettiği verilerini saklamak için bütünleşik veri tabanı kullanmaktadır.

Önceden de bahsettiğimiz gibi Mini ERP;

Temel amacı en çok kullanılan modülleri birleşmesini sağlayarak KOBİ işletmeleri için değer kazandırmaktır.

Bu alanda NKolayOfis bulut tabanlı mini ERP, finansal süreçlerinizi ve planlarınızı yönetmenizi sağlayan hiç bir entegrasyon gerektirmeyen hem ekonomik hemde performans bakımına güçlü bir uygulamadır.

Ön Muhasebenin mini ERP den farkı

Ön Muhasebe, şirketlerin temel finansal işlemlerini düzenini fiziksel olarak  şirketin finansal işlemlerini tam olarak kontrol etmeyi amaçlamaktadır. İşletmenin nakit parası, stokları, müşterileri, çekleri, senetleri, banka hesapları gibi temel unsurlarının kayıtlarını yönetmektedir. Genel tabir ile de tutulan para işlemlerinin hareketlerini takip etmek için kullanılır.

Ön muhasebe düzenini tutmak işletmelerin muhasebe tarafında tutulduğunu ifade etmez. İşletmelerin belgelerini muhasebe kayıtlarına işlemek, bu kayıtlı veriler ile mali tablolar ve raporlar düzenleyip, devletle olan ilişkileri düzenini tutmak serbest muhasebeci mali müşavirlerin işi üstlenmesi gerekir.

Örnek verecek olursak bir beyannamenin kesin olarak mali müşavir tarafından planlanıp izin ve onay alınması şarttır. Bu nedenle işletmenin muhasebe verileri mutlaka mali müşavir tarafından ve ilgili kayıt sistemine göre saklanması gerekmektedir.

Ana konuya gelecek olursak, Mini ERP sistemi kullanım ve düzen olarak daha tutumlu ve korunması daha gelişmiştir.İleriye dönük KOBİ dijitalleşmeye daha önü açık bir sistemdir.

Ön muhasebede tam bir sistem olmayıp hataların oluşma olasılığının daha fazla yaşandığı bir düzendir.

Mini ERP temel amacı KOBİ’nin temel ihtiyaçlarını finansal ihtiyacını yönetmek olmasından dolayı firmalar için büyük sorun oluşturabilmektedir. Bu ürün de bu sorunu çözmek dizayn edilmiştir. NKolayOfis Türkiye’nin 12 bankası ile entegre olan tek mini ERP sistemi olmasından dolayı KOBİ’lerin en çok tercih ettiği mini ERP sistemidir.

21 Gün Ücretsiz Dene


Üyeliğinizi oluşturup kullanmaya başlamak için

21 Gün Ücretsiz Deneyin

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Bulut Tabanlı ERP Sistemi

Mini ERP ve ERP arasındaki farklar?

Siz de NKolayOfis’i 21 gün ücretsiz deneyin

Devam ettiğinizde kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.